EMG Çekimi Sinir Testi Nasıl Yapılır ?

 

EMG Çekimi Nedir ?

Sinir testi - EMG

Sinir testi – EMG nedir? Nasıl yapılır?

EMG testi, sinir ve kas hastalıklarının teşhisini sağlayan, elektrik ve iğne kullanılarak yapılan bir ölçüm yöntemidir. EMG çekimi iki aşamadan oluşur; birinci aşamada elektrikle sinirlerde iletim çalışması yapılır. Sinir iletiminde bir aksama, yavaşlama ya da küçülme olup olmadığı araştırılır. İkinci aşamada ise esasen kaslar değerlendirilir. Hastalıktan şüphelenilen kaslara özel iğneler batırılarak , elde edilen veriler otomatik olarak bilgisayara aktarılır.

Sinir testi – EMG niçin yapılır?

En çok sinir sıkışmalarının teşhisi için yapılır.  Elin ilk 3 parmağında özellikle geceleri uyuşma ve ağrı yapan karpal tünel sendromunun tek teşhis yöntemi EMG dir. Elin serçe parmağında uyuşma ve karıncalanma yapan dirsekte sinir sıkışması da sadece EMG ile teşhis edilir. Yine el ve ayaklardaki güç kaybı ve his kaybının nedeninin araştırılması da sinir testi ile yapılmaktadır.

Bel ve boyun fıtıklarına bağlı gelişen sinir hasarlarının teşhis edilmesinde de EMG çok yararlıdır. Fıtığa bağlı sinir hasarının derecesi tespit edilir, hangi kasların en çok etkilendiği belirlenir. EMG, bel ve boyun fıtıklarında ameliyat kararını vermede çok ama çok yardımcı bir yöntemdir. Özetle, fıtığa bağlı sinir hasarının olup olmadığının kesin teşhisi EMG ile sağlanır, ameliyat kararı vermede MR ‘dan daha çok faydalıdır, fizik tedavide hangi yöntemleri uygulayacağımız konusunda bize fikir verir.

Şeker hastalarında zamanla gelişen el ve ayaklarda yanma, uyuşma gibi şikayetlere neden olan nöropatinin teşhis edilmesinde de EMG kesin olarak gereklidir. Bu hastalık eğer erken tedavi edilmezse özellikle ayaklarda yara ve ülserlere neden olabilmektedir. Erken tespit edilmesi ve EMG ile belli aralıklarla takip edilmesi gerekmektedir.

Bilimsel ağrı kliniklerinde vazgeçilmez bir tanı yöntemi olan EMG, fiziksel tıp uzmanları tarafından tedavide de kullanılmaktadır. İstanbul 'un en geniş kapsamlı ağrı merkezi olan kliniğimizde EMG çekimi  yapılmaktadır. 

EMG çekimi hangi hastalıkların teşhisi için kullanılır?

Karpal tünel sendromu ( El bileğinde sinir sıkışması )

Kubital tünel sendromu ( Dirsekte sinir sıkışması )

Radial nöropati ( Kolda sinir sıkışması )

Tarsal tünel sendromu ( Ayakta sinir sıkışması )

Mareljia parestetika ( Kasıkta sinir sıkışması )

Siyatik nöropati ( Kalçada sinir sıkışması )

Boyun ve omuzda sinir sıkışmaları

Bel ve boyun fıtıklarına bağlı gelişen sinir kökü hasarı

Diyabetik polinöropati ( Şekere bağlı nöropati )

Kas hastalıkları

Kas – sinir kavşağı hastalıkları

Sinir sisteminin dejeneratif hastalıkları

Etiketler: EMG çekimi , EMG testi , EMG çeken yerler , EMG sinir testi , istanbulda EMG çeken yerler 

Sinir testi – EMG çekimi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek ya da 

uzman doktorumuzdan randevu almak için lütfen arayınız. 

İstanbul Bakırköy Ağrı Merkezi , 0212 435 0 667 – 0505 861 63 39