Akupunktur

AKUPUNKTUR

Akupunktur, kelime anlamı olarak ‘iğne batırmak’ demektir. Tedavide, akupunktur noktaları uyarılarak vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmaları devreye sokulur. Düzenleyici etkisi vardır. Çin’ de 5000 yıldan beri bilinen ve bugün dünyanın hemen her yerinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Vücut ve kulak akupunkturu en iyi bilinen akupunktur türleridir. 
 
Vücut akupunkturunda, geleneksel Çin Tıbbına göre meridyen adı verilen enerji kanalları üzerindeki özel noktalar iğne ile uyarılarak düzenleyici, tedavi edici etki başlatılır. Bu noktalar iğne yerine bazen lazer, masaj, elektrik gibi başka yöntemlerle de uyarılabilir. Kulak akupunkturu‘ nda ise, kulaktaki özel akupunktur noktaları uyarılarak vücuttan iyileştici bazı hormon ve maddelerin salgılanması amaçlanır. 
 
Akupunkturun vücuttaki etkileri nelerdir?
 
• Ağrı kesici etkisi (Analjezik)
• Vücutta dengeyi sağlayıcı etki (Bio Regülatör) 
• Rahatlatıcı, sıkıntı giderici etki (Sedasyon ve Psikolojik)
• Vücudun bağışıklık sistemini ve direncini arttırıcı etki (İmmü Stimülan)
• Motor tamir etki (Felçli hastalarda)
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafında Akupunktur yapılması öngörülen başlıca hastalıklar aşağıda sıralanmıştır.
 
• Şişmanlık
• Migren ve gerilim tipi başağrısı
• Romatizmal hastalıklar ve ağrılı sendromlar
• Yüz felci
• Beyin felci
• Alerjik hastalıklar
• Adet düzensizlikleri, menopoz şikayetleri
• Kadın ve erkekte kısırlık
• Depresyon, stress, alkol bağımlılığı gibi psikosomatik rahatsızlıklar
• Sigara alışkanlığı
 
Zayıflama tedavisinde akupunktur
 
Zayıflama tedavisinde akupunktur tokluk hissi verir, midede kazınmayı önler metabolizmayı düzene soktuğu için halsizlik ve bitkinlik hissedilmez acıktığımız zaman ki sinirlilik el, ayak titrmesini önler, açlık başağrısı yaşanmaz, kan şekerinin düşmesini önler ve tansiyon düşüklüğü, yüksekliği gibi belirtileri ortadan kaldırır. Bu etkileri hisseden bir kişinin diyet yapması ve günlük yürüyüşlerle hareketini arttırması ile kilo vermeyi işkence olmaktan çıkarır kişiye rahat ve kolay bir zayıflama sağlar. Tedavide kulak ve vücut kombinasyonu ile haftada 2-3 seanslık terapiler ve ayrıca kalıcı iğneler kullanılmaktadır. Ayda 4-6 kilo zayıflama hedeflenir. Ortalama 3 ay akupunktur tedavisine devam ettikten sonra kişi kendi beslenme dengesini kuracağı için 3 aydan uzun süre akupunktura devam etmek gerekmeyecektir. Zayıflama tedavisinde akupunkturun hem yardımcı hem de esas yöntem olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden genellikle sadece akupunktur tedavisi zayıflama için yeterli olmayacaktır. Kilo vermenin olmazsa olmazı diyettir. Mutlaka kişinin kendisine uygun bir diyet düzenlenmelidir. Diyetle beraber düzenli yapılacak egzersiz veya sporun faydası da oldukça fazladır. 
 
Özetle zayıflama tedavisinde diyet, akupunktur ve spor çok ama çok etkili bir kombinasyondur. Kliniğimizde zayıflama için başvuran hastalarımıza, kulak ve vücut akupunkturu ile birlikte, uzman doktorumuz tarafından kişiye özel bir diyet programı, kişiye özel egzersiz ve spor programı düzenlenir. 
 
Akupunktur ile ilgili videolarımızı aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz. 
 

Akupunktur Nedir ? Akupunktur ile zayıflama

 

ZAYIFLAMA TEDAVİSİNDE AKUPUNKTUR

 

Zayıflama tedavisinde akupunktur tokluk hissi verir, midede kazınmayı önler metabolizmayı düzene soktuğu için halsizlik ve bitkinlik hissedilmez acıktığımız zaman ki sinirlilik el, ayak titrmesini önler, açlık başağrısı yaşanmaz, kan şekerinin düşmesini önler ve tansiyon düşüklüğü, yüksekliği gibi belirtileri ortadan kaldırır. Bu etkileri hisseden bir kişinin diyet yapması ve günlük yürüyüşlerle hareketini arttırması ile kilo vermeyi işkence olmaktan çıkarır kişiye rahat ve kolay bir zayıflama sağlar.

Tedavide kulak ve vücut kombinasyonu ile haftada 2-3 seanslık terapiler ve ayrıca kalıcı iğneler kullanılmaktadır. Ayda 4-6 kilo zayıflama hedeflenir. Ortalama 3 ay akupunktur tedavisine devam ettikten sonra kişi kendi beslenme dengesini kuracağı için 3 aydan uzun süre akupunktura devam etmek gerekmeyecektir. Zayıflama tedavisinde akupunkturun hem yardımcı hem de esas yöntem olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden genellikle sadece akupunktur tedavisi zayıflama için yeterli olmayacaktır. Kilo vermenin olmazsa olmazı diyettir. Mutlaka kişinin kendisine uygun bir diyet düzenlenmelidir. Diyetle beraber düzenli yapılacak egzersiz veya sporun faydası da oldukça fazladır.

Özetle zayıflama tedavisinde diyet, akupunktur ve spor çok ama çok etkili bir kombinasyondur. Kliniğimizde zayıflama için başvuran hastalarımıza, kulak ve vücut akupunkturu ile birlikte, uzman doktorumuz tarafından kişiye özel bir diyet programı, kişiye özel egzersiz ve spor programı düzenlenir. 

 

AKUPUNKTUR İLE MİGREN VE GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ


Migren tedavisinde akupunktur
Migren tedavisinde , özellikle migren ataklarının sıklığını önlemede ,stresi  azaltmada etkili olabilen bir yöntem olan akupunktur, geleneksel  bir uzak doğu iğneleme tekniğidir. Vücudumuzdaki bazı özel akupunktur noktalarının iğne ile uyarılması sonucunda ortaya çıkan birtakım sinirsel mekanizmalar ile etki gösterdiği savunulmaktadır. Migren dışında, gerilim baş ağrısı, fibromiyalji, kas sendromları, kronik yorgunluk, hafif depresyon gibi rahatsızlıklarda da başarıyla uygulanmaktadır. Kliniğimizde akupunktur tedavisi, sağlık bakanlığı onaylı sertifika sahibi uzman doktorumuz tarafından yapılmaktadır. ( Bakırköy Ağrı ve Akupunktur Merkezi – İstanbul,  Uzm Dr Ahmet Sümen )
Migren tedavisinde stress ile başa çıkma  ve gevşeme teknikleri
Bu amaçla, tüm hastalara uyku kalitesini artırmaya yönelik düzenlemeler, düzenli yemek, düzenli egzersiz önerilmelidir. Sigara ve alkolden vazgeçilmesi tavsiye edilmeli,  psikolojik destek verilmelidir. Biyofeedback dediğimiz gevşeme teknikleri, fizik tedavi yöntemleri, masaj, soğuk  - sıcak uygulamaları yararlı olmaktadır. 
 

ELEKTROAKUPUNKTUR NEDİR?


Elektroakupunktur adı üzerinde akupunktur ve elektrik akımlarının birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir tedavi yöntemidir.
 
Nasıl yapılır?
 
Akupunktur iğneleri akupunktur noktalarına batırldıktan sonra, bu noktalara belirli frekansta elektirk akımı verilir. Uygulama, geleneksel akupunktur noktaları yerine ağrılı bölgelere de yapılabilir.
 
Nasıl etki eder?
 
Hasarlı bölgedeki kas ve cilt dokularının iğne ve elektrik akımı ile uyarılması, ağrı ve kas spazmını azaltır, vücuttan iyileştirici faktörlerin salgılanmasını arttırır. Elektrik akımının frekansı ayarlanarak kas uyarılması da yapılabilmektedir. Bu da özellikle sinir yaralanması ya da beyin damar hastalığı sonrası görülen felçli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 
Hangi hastalıklarda uygulanır? 
 
Romatizmal hastalıkların çoğunda güvenle uygulanabilir. Ayrıca periferik sinir yaralanmaları sonrası ya da felçli hastalıklarda, kasları tekrar çalıştırmak için uygulanabilmektedir.
 
Tedavi ne kadar sürüyor?
 
Tedavi süresi yumuşak doku romatizmalarında ortalama 10 seans iken, felçli hastalıklarda ve sinir yaralanmalarında 10-30 seans arasındadır. Her seans 20-40 dakika sürmektedir.
 
Kanıtlanmış bir tedavi mi? 
 
Bu tedavi yöntemi üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olup bunların çoğunda elektroakupunktur etkili bir yöntem olarak bulunmuştur. Yaptığımız bir araştırmada; yumuşak doku romatizması nedeniyle boyun ve sırt ağrısı çeken hastaların tedavisinde elektroakupunktur yöntemini, lazer tedavisinden daha üstün bulduk. Romatoid Artritli hastalar üzerinde yapılmış bir araştırmada, akupunktur noktalarına uygulama yapılmış olup, sonuçta hastaların eklem ağrısı, sabahları görülen eklem sertliği gibi şikayetlerinde belirgin azalma Özellikle felçli hastaların omuz kaslarını güçlendirmek için uygulandığında başarılı sonuçlar bildirilmiştir.
 
Kliniğimizde, bel ve boyun fıtıkları ile diğer romatizmal ağrılı hastalıkların tedavisinde elektroakupunktur tedavisi başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca yüz felci ve diğer felçli hastalıkların tedavisinde elektroakupunktur tedavisi uzman doktorumuz tarafından uygulanmaktadır.
 
Bel boyun fıtığı tedavisinde elektroakupunktur hakkında daha fazla bilgilenmek ve uzman doktorumuzdan randevu almak için lütfen arayınız. 0212 435 0 667 – 0505 861 63 39
 
Yüz felci ve beyin felci tedavisinde elektroakupunktur hakkında daha fazla bilgilenmek ve uzman doktorumuzdan randevu almak için lütfen arayınız. 0212 435 0 667 – 0505 861 63 39

 

Tüp Bebek


Akupunkturun sinir sisitemi yoluyla etki ederek faydalı olduğu durumlardan biri de tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmasıdır. Bilidiği gibi stress, vücudumuzda birçok organ ve sistemlerin düzgün çalışmasını bozabilemktedir. Özellikle bebek sahibi olmak isteyenlerin üzerindeki baskı, gerginlik, heyecan ve stress tüp bebek başarı şansını düşürebilmektedir. Bununla başa çıkmak için kullanılan yardımcı yöntemlerden biri de akupunkturdur. Akupunkturun stress ve gerginliği azaltıcı etkisi uzun zamandır bilinmektedir. Tüp bebek tedavisinde akupunktur, tüp bebek uygulamasından birkaç hafta önce başlar, embriyo transferi civarında ve hemen sonrasında tekrar uygulanarak başarı şansı arttırılır. Yapılan araştırmalarda akupunktur uygulanan anne adaylarında, akupunktur uygulanmayanlara göre başarı şansı anlamlı düzeylerde yüksek bulunmuştur.